Home Прес-центр ОБЕРЕЖНО: Африканська чума свиней
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
PDF Друк e-mail

 Повідомлення

Відповідно за повідомленням Держветфітослужби України, 30 січня 2014 року в с. Давидо-Микільське Краснодонського району Луганської області в індивідуальному підсобному господарстві виявлено 5 трупів свиней. При дослідженні патматеріалу в Державному науково-дослідному інституті з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи було виявлено ДНК вірусу африканської чуми свиней.

АФРИКАНСЬКА ЧУМА СВИНЕЙ

   Гостре вірусне захворювання, що характеризується ураженням ретикуло-ендотеліальної системи.

   Африканська чума свиней реєструвалася в Росії з початку XX століття, а в 70-е роки в колишньому СРСР мали місце три випадки виникнення цього захворювання- у Московській області, Молдавії і м. Одесі. У цей час африканська чума свиней зареєстрована у всіх районах Грузії, . В Абхазії захворювання зареєстроване в 4- районах, неблагополуччя встановлене у Вірменії й Південній Осетії. За повідомленням Россільгоспнагляду з початку 2011 року на території Російської Федерації вже зареєстровано 37 випадків захворювання на АЧС в 5 федеральних округах Російської Федерації, а саме, Північно-Західному (Ленінградська, Мурманська, Архангельська області), Приволзькому (Нижегородська область), Центральному (Тверська область), Південному (Ростовська область, Волгоградська область, Краснодарський край, Республіка Адигея) та Північно-Кавказькому (Карачаєво-Черкеська Республіка та Ставропольський край). Останній спалах африканської чуми свиней було зареєстровано 85 км від Державного кордону з Україною, в особистому підсобному господарстві у м. Курськ.

   Основним джерелом поширення інфекції є хворі тварини, що виділяють у навколишнє середовище вірус із секретами й ескретами. Тварини заражаються через предмети відходу, травний тракт із інфікованими кормами й водою, через дихальні шляхи й ушкоджену шкіру. Механічними переносниками вірусу можуть бути птахи, домашні й дики тварини, гризуни, нашкірні паразити (деякі види кліщів і воші), що були в контакті із хворими й загиблими свинями. Інкубаційний період захворювання залежить від кількості вірусу, що поступив до організму, стану тварини, важкість перебігу може тривати від 2 до 6 діб.

   Симптоми захворювання африканської чуми свиней: підвищення температури тіла тварин до 40,5-42,0 С0, може розвиватися кон’юнктивіт, відмічається пригнічення й задишка. З ніздрів й очей слизисто-гнійне витікання з домішками крові. Хворі тварини більше лежать, зарившись в підстилку, в’яло піднімаються,пересуваються й швидко утомлюються. Відзначають слабість задніх кінцівок, хиткість ходи, голова опущена, хвіст розкручений, посилена спрага. На шкірі в області внутрішньої поверхні стегон, на животі, шиї, біля кореня вух помітні червоно-фіолетові плями, при натисненні вони не блідніють. На ніжних ділянках шкіри можуть з’явитися пустули, на місці яких утворяться струпи й виразки. Супоросні хворі матки абортують. Смертність, залежно від перебігу, може досягати від 50 до 100%. Перехворілі тварини стають довічними вірусоносіями. Ефективних засобів профілактики африканської чуми свиней дотепер не розроблено, лікування заборонене. У випадках виникнення вогнища інфекції практикується тотальне знищення хворого свинопоголів’я безкровним методом, а також ліквідація всіх свиней у вогнищі в радіусі 20 км. від нього. Хворі та свині які контактували з хворими підлягають забою з наступним спалюванням трупів.

   Власникам особистих підсобних господарств, у яких є свинопоголів’я, необхідно дотримувати ряд правил, виконання яких дозволить зберегти здоров’я тварини й уникнути економічних втрат:

  • надавати поголів’я свиней для проведення ветслужбою вакцинацій (проти класичної чуми свиней, бешихи);
  • утримувати поголів’я в закритому режимі (у господарстві, сараях), не допускати вільного вигулу свиней на території населених пунктів, особливо в лісовій зоні;
  • щодекадно обробляти свиней і приміщення для їхнього утримання від кровососущіх комах (кліщів, вошей, бліх), постійно вести боротьбу із гризунами;
  • не завозити свиней без узгодження з Держветслужбою;
  • не використовувати не знешкоджені корми тваринного походження, особливо боєнські відходи в раціонах свиней;обмежити зв'язок з неблагополучними територіями Росії, Грузії, Вірменії й Південній Осетії;
  • негайно повідомляти про всі випадки захворювання свиней у державні ветеринарні установи по зонах обслуговування.

   У випадку виникнення африканської чуми на неблагополучне господарство накладається карантин. Все свинопоголів’я в даному вогнищі інфекції знищують безкровним способом. Трупи свиней, гной, залишки корму, малоцінні предмети відходу спалюють. Золу закопують у ями, змішуючи ії з вапном. Приміщення й території свиногосподарств дезінфікують гарячим 3% розчином їдкого натрію, 2% розчином формальдегіду.

   На відстані 10 км навколо неблагополучного пункту все свинопоголів’я вбивають, а м'ясо переробляють на консерви.

   Карантин знімають через 6 місяців з моменту забою свиней, а розведення свиней у неблагополучному пункті дозволяється не раніше, ніж через рік після зняття карантину.


Чума свиней: класична і африканська


   Чума свине вірусна хвороба свиней, що характеризується підвищенням температури, поразкою легенів, шлунково-кишкового тракту. Кровоносних сосудів і кровотворних органів тварини. Розрізняють класичну й африканську чуму свиней.

   Збудником хвороб є вірус. До захворювання сприйнятливі дикі й домашні свині всіх віків і порід.

   Вірус дуже стійкий у зовнішньому середовищі, при кімнатній температурі зберігається до 3 місяців, прямі сонячні промені руйнують вірус через 5-9 днів. У замороженому м ясі зберігається 2-4 місяця. Джерело хвороби – хворі й перехворілі свині (вірусоносії). Вірусоносійство може тривати 3-10 місяців, весь цей час тварини виділяють вірус із сечею, калом, витіканням з носа й іншими виділеннями.

   Факторами передачі вірусу можуть слугувати - корм, підстилка, гній, трупи тварин, кліщі, продукти забою тварин. Зараження може відбуватися респіраторним шляхом, через ушкоджену шкіру і слизисті оболонки, а також м'ясо, м’ясопродукти, кров, сечу, фекальні маси тощо, від загиблих та хворих свиней.

   Клінічні ознаки: температура тіла тварини підвищується до 41,5-52 С, зникає апетит, підвищується спрага, тварини пригноблені, майже увесь час лежать. З’являються витікання з очей і носа . Відзначається запор, потім понос, іноді кривавий. Супоросні свиноматки абортують. Спостерігається кровотеча з носа й нервові розлади (судороги, параліч кінцівок), на шкірі живота, вух, внутрішньої поверхні стегон виникають крововиливи, які й утворюють темно-багряні плями, яки при натисненні не блідніють. На 7-10 день тварини гинуть. Перехворілі тварини залишаються вірусоносіями.

   У випадках захворювання та загибелі свиней звертатися на «гарячу телефонну лінію» управління ветеринарної медицини в Первомайському районі:

Первомайський район

ТЕЛЕФОНИ та ПОШТА

Районна державна лікарня ветеринарної медицини

33-5-03

Начальник управління ветеринарної медицини в районі Андрій Григорович Балагура

066-842-98-80

Начальник районної державної лікарні ветеринарної медицини Павло Павлович Долгуля

066-187-53-09

Електронна адреса районної державної лікарні ветеринарної медицини

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Завідуючий Біляївської державної дільничої лікарні ветеринарної медицини (с. Біляївка вул. Молодіжна, 30) – Сергій Віталійович Вдовіченко

9-42-50

066-127-66-91

Завідуючий В.Орільською державної дільничої лікарні ветеринарної медицини (с. В. Орілька вул.Леніна, 43) – Олег Олексійович Михайлик

9-02-20

066-716-62-25

Завідуючий Олексіївської державної дільничої лікарні ветеринарної медицини (с. Олексіївка вул.Кірова, 2) – Сергій Олегович Бурлуцький

7-39-68

099-191-22-12

Завідуючий Первомайської державної дільничої лікарні ветеринарної медицини (м. Первомайський вул.Комунальна, 8) – Денис Олегович Завгородній

3-36-92

095-749-67-15

План оперативних дій у разі виникнення підозри захворювання свиней на африканську чуму в Первомайському районі

 
 
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер